Jak rozkręcać biznes bez pieniędzy na start?


Dobry pomysł na biznes jest najważniejszy. Ciekawe, przemyślane projekty dają nam szansę na sukces. Żeby jednak cieszyć się z zysków, najpierw musimy zainwestować pieniądze. Niestety, wielu początkujących przedsiębiorców nie ma dość pieniędzy na rozkręcenie biznesu. Przez to upada mnóstwo młodych, świetnie się zapowiadających firm. Dlatego, planując biznes musimy skupić się też na tym, skąd wziąć pieniądze na start. Na szczęście, potrzebne fundusze możemy zebrać nawet wtedy, kiedy nie mamy żadnych oszczędności. Oto kilka propozycji!

Pieniądze potrzebne na rozkręcenie biznesu, to znacznie więcej, niż kwota, którą trzeba przeznaczyć na samo uruchomienie firmy, ZUS, rachunki za wynajem biura, opłaty dla biura rachunkowego lub księgowej. Choć pojedynczo te wydatki mogą wydawać się niewielkie, to razem stanowią spore obciążenie dla budżetu firmy. Poza tym, wszystkie te rachunki musimy płacić regularnie – nawet, kiedy biznes nie przynosi zysków. Stąd w budżecie początkowym należy uwzględnić pieniądze, które pozwolą nam utrzymać firmę „przy życiu”, zanim zaczniemy na niej zarabiać.

Sprzedaj swoje rzeczy

Najprostszym sposobem szukania pieniędzy na rozkręcenie własnej firmy, jest sprzedanie niepotrzebnych nam rzeczy – możemy sprzedać zbędne rzeczy na portalu aukcyjnym. Początkujący przedsiębiorcy, którym bardzo zależy na zrealizowaniu własnych pomysłów na biznes, często są gotowi do poświęceń. Takim poświęceniem jest na przykład sprzedaż samochodu i podróżowanie komunikacją miejską. Wyprzedawanie własnych rzeczy to sposób na szybki, ale niewielki zastrzyk gotówki. Dobrze jest mieć chociaż trochę swoich pieniędzy na start, trzeba mieć jednak świadomość, że w ten sposób nie zgromadzimy całej potrzebnej nam kwoty.

Pożycz pieniądze od najbliższych

Jeśli naprawdę wierzymy w powodzenie swojej firmy i jesteśmy gotowi otworzyć ją za wszelką cenę, to możemy zgłosić się po pomoc do swoich bliskich – rodziny o znajomych. Jeśli wiemy, że któryś z naszych przyjaciół dysponuje sporymi oszczędnościami, możemy poprosić go o pomoc. Kogoś znajomego łatwiej przekonamy do swojego pomysłu niż banki. Dzięki temu możemy zdobyć kredyt, który pozwoli naszej firmie przetrwać pierwszy, najtrudniejszy okres.

Weź kredyt w banku

Kredyt bankowy na działalność gospodarczą, pozwala nam stosunkowo szybko zdobyć dużą sumę pieniędzy, która z pewnością pomoże nam w utrzymaniu biznesu. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że kredyt bankowy to też pewne obciążenie – niezależnie od tego, jak będzie nam szło prowadzenie firmy, jesteśmy zobowiązani do regularnego spłacania rat kredytu. Kiedy nasza firma wpadnie w tarapaty finansowe, kredyt może być kłopotliwy. Jednak, jeśli opracujemy dobry biznesplan, wraz z szczegółowym budżetem firmy, to kredyt może okazać się świetnym rozwiązaniem. Postarajmy się wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki – zwróćmy uwagę przede wszystkim na wysokość i ilość miesięcznych rat kredytowych, które będziemy musieli spłacać.

Nie rzucaj się na głęboką wodę!

Chociaż każdego, kto ma własny pomysł na biznes, najbardziej kusi wizja porzucenia etatu i zostanie swoim własnym szefem, to nie jest to najlepszy pomysł na samym początku prowadzenia działalności. Jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się trzymać swojej stałej pracy, nawet tej kiepsko płatnej. Etat jest swego rodzaju zabezpieczeniem, pozwala nam spokojniej podchodzić do problemów związanych z prowadzeniem biznesu. Chociaż codzienna praca na etat i prowadzenie firmy po godzinach, może być trudne, warto się na to zdecydować. Pozwoli nam to przetrwać pierwszy okres działania firmy i zebrać jakieś oszczędności na jej utrzymanie.

Rozkręć biznes w inkubatorze

Kiedy czujemy, że nasz pomysł przyniesie zyski, jednak nie mamy żadnych pieniędzy na start, możemy skorzystać z tak zwanych akademickich inkubatorów przedsiębiorczości – AIP. W ramach AIP możemy założyć firmę na próbę – od takiej działalności nie musimy odprowadzać składek na ZUS. Dzięki temu minimalizujemy koszty oraz ryzyko związane z początkowym etapem prowadzenia działalności.

Jak to działa? Zakładając firmę w inkubatorze, korzystamy z osobowości prawnej fundacji AIP, funkcjonujemy więc jak pełnoprawny przedsiębiorca – możemy wystawiać faktury i zatrudniać pracowników. Nie musimy natomiast przejmować się składkami ZUS, czy podatkiem CIT – nad tym czuwa fundacja.

Wystartuj w konkursie

Jeśli nasz pomysł jest unikalny, a biznesplan dopracowany w każdym punkcie, to możemy wystartować z nim w konkursie dla początkujących przedsiębiorców. To opcja dla odważnych i kreatywnych, jednak warto o niej wspomnieć, ponieważ taki konkurs może przynieść przedsiębiorstwu sporą gotówkę na start. Nagrody w takich konkursach wynoszą zwykle od 10 tys. do nawet 100 tys. złotych. Sporym plusem tych konkursów jest też to, że po wygranej nikt nas szczegółowo nie rozlicza z realizacji projektu i nie dopytuje o sposób, w jaki zainwestowaliśmy pieniądze z nagrody. Dobrym rozwiązaniem, jest tez po prostu poszukiwanie sponsora – możemy umówić się na spotkania z majętnymi osobami, lub właścicielami przedsiębiorstw, których przekonamy do wsparcia finansowego naszej firmy. Tu jednak musimy być ostrożni – zwykle, jeśli sponsor daje nam pieniądze na start biznesu, to w zamian oczekuje wymiernych korzyści.

Uzyskaj pieniądze z UE

Doskonałym źródłem pieniędzy dla początkujących przedsiębiorców, są fundusze Unii Europejskiej. Zwykle funkcjonuje przynajmniej kilka programów unijnych, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości. Największą popularnością cieszy się aktualnie program PO KL 6.2, który pozwala nam zdobyć 40 tys. na początek działalności. Pamiętajmy jednak, że dziś dotacje z Unii nie są już bezzwrotne – z tego, jak wydaliśmy te pieniądze zostaniemy rozliczeni, jeśli nasz biznes nie przetrwa.

Pobierz przewodnik po faktoringu:

Pobierz przewodnik po faktoringu